Haberler

DELTA TRADE COMPANY, Şehir Hastaneleri’ne nitelikli ve kaliteli teknik servis hizmeti vermek için hazır

DTC’nin temel çalışma alanının anahtar teslim hastane projesi olarak adlandırılan sıfırdan başlayarak Bir hastanede kullanılması gereken her türlü medikal cihazın planlanması, hastaneye satılması, kurulması ve kurulum sonrası eğitiminin verilmesi gibi hizmetleri başarıyla veren DTC Teknik Servis Müdürü Cem Sevgili ile faaliyetleri ve teknik servis hizmetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

Bize DELTA TRADE COMPANY’i biraz tanıtır mısınız?

DELTA TRADE COMPANY (DTC) tüm hastane tıbbi cihaz ve Laboratuvar ekipmanlarının yurt dışından ithalatını yaparak Türkiye pazarında ve Güney-Kuzey Irak, Moldova, Kosova, Suriye, Lübnan, İran, Libya, Kazakistan ve Somali gibi ülkelerde satışını ve teknik desteğini yapmaktadır. DTC, yurt dışından; özelliklede Avrupa’dan önde gelen üreticilerden exclusive temsilcilik alarak son 20 yılda sayısız üretici firmayı Türkiye pazarına sokmuş ve geçmiş yıllarda özellikle Ameliyathane, Sterilizasyon cihazları ve Yoğun Bakım Ünitelerinde üretim yapan firmalar ile yakın ilişkiler içinde oldu. İthalatımız dışında WELT markası ile üretim yapmaktayız. Cihazlar için yurt içinde ve yurt dışında yaygın bir servis ağımız bulunmakta. Ayrıca, DTC Teknik Servis kapsamında, TSE tarafından verilen Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesine (HYB) ve ISO 9001 ve ISO 13485 Kalite Belgelerine sahiptir.

Teknik servis hizmetleriniz ile ilgili neler söylersiniz?

Müşterilerimize cihaz teslimatı, bakım, onarım hizmetinde hızlı destek vermek adına organizasyon işlemlerini koordinasyon bölümündeki personelimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Medikal cihazlar da atıl süreyi minimuma indirmek için bizim de hızlı reaksiyon göstermemiz gerekiyor. Bir arızada veya bir projede hızlı hizmet vermemiz gerektiği için koordinasyona ve lojistiğe çok önem veriyoruz. DTC, medikal teknik servis firmaları ve medikal kalibrasyon firmaları arasında uzman kadrosu ve müşteri memnuniyeti ile sektöründe öncü ve önemli bir yere sahip. Uzman kadromuz, gerekli belgelerimiz (TSE, ISO), kaliteli hizmet politikamız ve teknolojik donanım ile bakım, onarım ve kalibrasyon alanında müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ile yapılan Şehir Hastaneleri Projeleri’ne hazır mısınız?

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ile yapılan Şehir Hastaneleri’nde teknik servis ve medikal kalibrasyon konusunda altyapımız hazır durumdadır. Gerek kamuda gerekse özel sektörde Türkiye’nin önde gelen sağlık hizmeti sunucuları, sürdürülebilirlik konusunda DTC grubuna ve çalışanlarımızın uzmanlığına güveniyor. Medikal cihazların sağlıklı çalışması; ekonomik ömrünün maksimum süreye çıkarılabilmesi, hasta güvenliği ve hekimler tarafından doğru tanı konulması için önem arz ediyor. Hekimler hastalarına cihazlardan alacakları birçok değerlere göre tedavi uyguluyor ve teşhis koyuyorlar. Bu sebepten cihazların bakımlarının periyodik olarak zamanında uzman kadro ve ekipmanlarla yapılması önem arz etmektedir. Firmamız bakım anlaşması yapılmasına bu sebepten önem vermektedir. Firmamız hastanelerle medikal cihazlarının periyodik bakım anlaşmalarını yapmakta ve uzman bakım ekibimiz ve test cihazlarımızla periyodik koruyucu bakımını tamamlamaktadır. Medikal cihazların doğru çalışıp çalışmadığını test eden referans cihazlarımız mevcut. Doğruluk testini geçemeyen cihazlar olur ise, hastane sorumlularına bilgi veriliyor ve onay sonrası gerekli onarım işlemleri uzmanlarımız tarafından yapılıyor. Onarım sonrası cihaz tekrar kontrolden geçirilerek doğru çalışıyorsa, yapılan işlemle ilgili ve test referans cihazlardan çıkan sonuçlar sertifika halinde düzenlenerek bir sonraki kontrole kadar cihazların kullanılması sağlanıyor. Servisimiz, distribütör olduğumuz ürünlerin yanı sıra marka bağımsız medikal cihazlara teknik servis hizmeti vermektedir. Klinik sistemler, ameliyathane ve yoğun bakım ürünlerine hizmet vermekteyiz.

Orijinal olmayan ürünlerin cihazlara kullanılmasının sakıncaları neler?

Orijinal olmayan ve fabrika güvenlik testlerinden geçmemiş parçaların kullanımı öngörülmeyen ve beklenmeyen arızalara yol açabiliyor. Bu arızaların giderilmesi için harcanan emek, zaman ve para ise toplam satın alma maliyetini artıyor. Ayrıca,cihazın uzun sürelerle kullanım dışı kalmasına, sağlık hizmet sunumunun kesintiye uğramasına ve gelir kayıplarının artmasına neden olabiliyor. Bu nedenle medikal cihazları üst düzeyde verimli kullanabilmek için; Fabrika testlerinden geçmiş orjinal yedek parçaların kullanımına, bakımların zamanında yapılmasına, bakım ve servis hizmetinin eğitimli uzmanlardan alınmasına, önem verilmesini öneriyoruz. Bunların dışında orijinal olmayan OEM dediğimiz ürünler mevcut. Firmamızın en önemli özelliği test cihazları ve personelimize yaptığı yatırımdır, bu sebepten OEM parçaların değişimi sonrasında performans testlerini yapabiliyoruz. Piyasada çok uyumlu görünen yedek OEM parçalar mevcut, bu parçalar gerekli testlerden geçmeden cihazlarda kullanıldığında hem cihaza zarar veriyor hem de hekimin doğru teşhis yapmasına engel oluyor.Piyasa koşullarından dolayı belli kalitede OEM(Orijinal olmayan) yedek parça ve aksesuar tercih edilebilir. OEM yedek parçalar ve aksesuarların kullanımında üretici firmanın kalite belgelerine sahip olması ve parçaların veya aksesuarların detaylı testlerden sonra kullanılması önemli.

Hangi marka cihazlara teknik servis hizmeti veriyorsunuz?

DELTA TRADE COMPANY olarak ürün yelpazemizde ortalama 17 markanın ürünleri yer alıyor. Firmamız ürün yelpazemizde bulunan markalar ve onların alt segmentlerinin teknik servis hizmetlerini en iyi şekilde, kaliteli ve maliyette tasarruf sağlayacak çözümlerle hizmet vermektedir. Merkezimiz, İstanbul’da olup yurt içi ve yurt dışı farklı ülke ve bölgelerde ofislerimiz ve teknik personellerimiz ile hizmet vermekteyiz.